Co mají filtry VFFOTO  společného?

V prvé řádě velmi tenkou obroučku, která u UV a ND filtrů měří 2 mm (výška, kterou filtr vystupuje nad přední hranu objektivu), u polarizačního filtru to je 5 mm. I navzdory tomu se u všech filtrů dopředu vlezl závit, do kterého lze našroubovat další filtr a hlavně přichytit přední krytka. Díky tenkému rámečku se filtry hodí i pro ultraširokoúhlé objektivy. Přední hrana obroučky je upravena velmi jemným vroubkováním, které poskytuje velký grip a usnadní případné povolení utaženého filtru. Filtry jsou také velmi lehké a hned při vytažení z krabičky působí provedením velmi solidním dojmem.

Filtry jsou dodávány v pevných plastových krabičkách, uvnitř kterých jsou usazeny v lůžku z tvrzeného molitanu. Krabičky se výborně hodí i k přenášení, neboť filtr v brašně spolehlivě ochrání.

Optické sklo dodává německá firma Schott, konkrétně jde o typ Schott B 270 i Ultra-White Glass. Mimochodem, firma má i dvě továrny v České republice, konkrétně ve Valašském Meziříčí a v Lanškrouně. Povrch skla je opatřen zvýšenou ochranou proti mastnotě a poškrábání, což jsou věci, které se špatně testují, ale pocitově se mi zdá, že se UV filtr VFFOTO čistí lépe než můj starý UV filtr (Hoya Pro1 Digital MC). Podobný pocit mám například z objektivu Canon EF 8-15 F4L fisheye, který by měl být vybaven podobnou ochranou. A je pravdou, že třeba kapky vody jdou z filtru VFFOTO snadno setřít, což se o zmiňované Hoye říci nedá ani náhodou.

Kapky vody jdou z filtru snadno setřít

Pojďme se podrobněji podívat na jednotlivé filtry.

UV filtr PREMIUM Series

Dodává se v průměrech 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77 a 82 mm, my jsme měli na test ten největší. Narozdíl od ostatních se nevleze do „standardní“ 90 mm krabičky, tudíž je dodáván v krabičce o hraně 108 mm, která je na můj vkus již příliš velká. Ale u UV filtru to nevadí, neboť UV filtr vybalíte, nasadíte a pravděpodobně již nesundáte; krabička tak může zůstat doma.

Detail antireflexních vrstev filtru VFFOTO UV PREMIUM Series

UV filtr PREMIUM Series je vybaven dvanácti antireflexními vrstvami, po šesti na každé straně, které podle výrobce slibují propustnost světla cca 99,42 %. Samozřejmě jsem zkoušel, jak se projeví přítomnost filtru na intenzitě odlesků a v tomto směru mě filtr příjemně potěšil. V případě slunce je rozdíl mezi variantami s filtrem/bez filtru nepozorovatelný, filtr VFFOTO nepřidává žádné vlastní odlesky a chová se vzorně. Pouze v jediné situaci jsem přítomnost filtru zaznamenal, a to při fotografování s dálkově ovládaným bleskem, pokud je v záběru namířený proti fotoaparátu; na snímku s filtrem si všimněte viditelných modrých paprsků, které na snímku bez filtru nejsou. Jedná se ale o situaci netypickou, vyskytující se jen minimálně.

Více na casopis-foto.cz.

 

Sdílejte na Facebooku