Konec roku se tradičně nesl ve znamení festivalových přehlídek, u kterých časopis FOTO nemohl chybět. V obraze s námi zůstanete nejen prostřednictvím fotografie, ale i slovem díky reportážím Vladimíra Birguse z terorem poznamenaného Paris Phota a Václava Podestáta z jubilejního 25. Bratislavského měsíce fotografie. Svoje vyvrcholení zažívá v závěru sezony také přehlídka toho nejlepšího z české novinářské fotografie – za soutěží Czech Press Photo 2015 se kriticky ohlédla Martina Grmolenská.

Téma aktuálního vydání se nese v duchu reportážní fotografie, sešlo se nám hned několik špičkových autorů – Alžběta Jungrová, Markel Redondo, Tomáš Třeštík a dokumentarista-reportér Antonín Kratochvíl, jehož ukázku z cyklu Sideshow publikuje časopis FOTO exkluzivně.

„Značná část fotografického díla Antonína Kratochvíla zůstává i nadále neobjevená. Patří do ní i fotografická esej ‚Sideshow‘, na které Kratochvíl pracoval začátkem 70. let. Fotografie původně připravoval pro knihu, ta však nikdy nevyšla. Podobně jako o generaci starší newyorská fotografka Diane Arbusová fotografuje Kratochvíl ‚freaks’ – nejrůznější zrůdy, obludy, trpaslíky, srostlá siamská dvojčata a jiné bizarní lidské bytosti, které si vydělávaly na živobytí v cirkusech zvaných ‚sideshow‘ na tradičních amerických karnevalech,“ píše ve svém skvělém článku Václav Vašků. Díky němu s námi můžete nahlédnout do dnes již zapomenutého světa, který však byl ještě v první polovině 20. století nedílnou součástí lidové zábavy.

Za vaši pozornost stojí také představení tvorby Vladimíry Židkové, Honzy Sakaře, prostřednictvím rozhovoru s Romanem Francem s námi můžete objevit snímky naturisty Karla Nováka z knihy Přirozeně a v neposlední řadě také fotografie Dany Kyndrové, která vydala rozsáhlou obrazovou publikaci dokumentující ruský národ.

Ať už budete fotografovat, nebo jen o fotografii číst, uvažovat o ní, živit se jí nebo v ní soutěžit, nechť vás síla provází i v roce 2016.

Vaše redakce časopisu FOTO 

Z obsahu nového vydání FOTO 25, které můžete koupit v našem mini e-shopu http://springwinter.tictail.com/product/foto-25

KLASIKA – Honza Sakař – Kolodiová fotografie

PROFIL Vladimíra Židková 

TÉMA – Reportážní fotografie

Markel Redondo – Svědkové holokaustu

Alžběta Jungrová – NY-City

Antonín Kratochvíl – Sideshow

Tomáš Třeštík – Writers

KULTURA

Bratislavský Měsíc fotografie

Paris Photo 2015 50 Czech Press Photo

IKONA – Dana Kyndrová: Rusové… jejich ikony a touhy

Rozhovor Romana France – Karel Novák: Přirozeně

Přehled výstav a fotografických publikací

TECHNIKA

S fotoaparátem Sony na Islandu

Přehled fotografické techniky

Fotobatoh Thule Covert

Koupit časopis za stejnou cenu jako v trafice (zdarma poštovné a balné)

Podívat se na ukázkové stránky

 

Sdílejte na Facebooku