Letošní ročník je již třetí a musím říci, že kvalita oceňovaných souborů rok od roku stoupá a stoupá. Mezi výherci jsou zvučná jména jako Jan Cága (letošní výtěz World Press Phota) či Patricii Lay-Dorsey, autorka vystavující v nejprestižnějších galeriích New Yorku.

Sám ředitel soutěže Radek Burda se vyjádřil: „Jsem nadšený, že každý rok se nám daří přilákat tak skvělá jména světové fotografie a že dokonce letos kvalita fotografií je tak neočekávaně úžasná. Každému bych přál tu možnost se prohrabovat stovkami souborů a pozorně si pročítat jejich osudy, ale nikomu bych nepřál, s jakou lítostí se s některými musím loučit, protože nevyhráli, protože vyhrát jich může jen pár. Ostatně doporučuji i vám se nedívat jen na fotky, ale také pozorně pročítat explikace. Mnohdy těm souborům totiž dají daleko jiný, nečekaný a překvapující rozměr.“

Hlavním výherním souborem je příběh matky a dcery – mladičké účastnice soutěží krásy. Autorkou je Lisa Wiltse. Celý soubor naleznete zde: http://www.photoannualawards.com/lisa-wiltse.html. Projekt mě tak trochu fascinuje. Při detailním zkoumání oné proslulé vítězky lze vidět, že jí obočí zdobí velké znaménko a že má tak trošku předkus. A i přesto velké lobby a sen její matky nebrání převzetí již 57. korunky za svůj vzhled. Soubor je zvládnutý, vypovídá to, co vypovídat má. Jen mě osobně již toto téma přijde malinko ohrané. Poslední dobou se totiž sociální kritika ráda zobrazuje skrze tento ojedinělý americký jev.

Mezi soubory, které zaujaly mě, patří Ilony Szwarc, která fotografovala dívky s panenkami „alike dolls“. Ptáte se, co je na těchto panenkách tak výjimečného? Jsou to na zakázku vyrobené panenky podle svých majitelek. Americký trh je jimi doslova posedlý. Nejčastěji se vyrábějí podle slavných filmových celebrit. Cena těchto na zakázku vyráběných panenek se pohybuje od sto dolarů výše. Objednat si je můžete online například na http://www.mytwinn.com/ . Soubor Ilony Szwarz celý zde: http://www.photoannualawards.com/hm-ilona-szwarc.html

List vítězů můžete shlédnout online na: http://www.photoannualawards.com/hm-ilona-szwarc.html

Pokud však chcete o vítězných pracích vědět více, přijďte se zítra 25.5. 2013 podívat na zahájení lázeňské sezony  do Teplic. Vše vypukne v dopoledních hodinách a výstava zde bude viset ještě několik dní po zahájení.

Pro Nejfotograf.cz sepsala Eliška Fischerová.

 

Sdílejte na Facebooku