Highend od Olympusu

Olympus E-P5 patří do nejvyšší kategorie bezzrcadlovek výrobce a je již celkově čtvrtým modelem (v Japonsku nepopulární číslici 4 v Olympusu přeskočili). Jeho vnitřnosti se v mnohém podobají svému etalonu, Olympusu OM-D E-M5 – zdědil po něm 16Mpx snímač, pětiosou stabilizaci, autofokus, závěrku, pracující až do 1/8 000 s nebo výklopný displej. K tomu přidal Wi-Fi a vestavěný blesk se synchronizací až do 1/320 s. Zajímavý je způsob navázání bezdrátového spojení. Fotoaparát na displeji zobrazí QR kód, který přečtete svým mobilním telefonem.

Fotoaparátu chybí hledáček, je třeba použít externí. I tady Olympus inovoval; nový elektronický hledáček VF-4 má 2,36 milionů bodů a velké zvětšení 1,48x. Zajímavý je i vyklápěcí mechanismus až o 90° nahoru.

Světelný portréťák

Ideální objektiv na portréty, takový je nový Nikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2 pro bezzrcadlovky řady Nikon 1. Po vynásobení ořezovým faktorem 2,7x dostanete oblíbené portrétní ohnisko 85 mm. Objektiv byl představen již dříve, ale teprve nyní se dostává do prodeje. Doporučená cena je 19 990 Kč, vybrat si můžete mezi černou a stříbrnou barvou.

Adobe přechází na nový způsob prodeje

Počínaje verzí CS7 svých produktů, přechází společnost Adobe na nový způsob placení formou měsíčního pronájmu. Nově už nepůjde zakoupit „krabicovou“ verzi produktu za pevnou částku, požadovaný program či balík programů si budete pouze pronajímat za měsíční poplatek. Ten se liší podle toho, zda požadujete pouze jeden program, případně celou sadu.

Adobe CC, neboli Creative Cloud, jak se produktová řada bude odteď nazývat, se někomu vyplatí, někomu ne. Výhoda je například v tom, že mám stále aktuální verzi, nebude třeba si každoročně připlácet za upgrady, když vyjde nová verze. V případě, že upgradujete méně často jak přibližně jednou za dva až tři roky, se vám nový způsob financování nevyplatí.

Adobe CC se týká například aplikací Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects, Premiere Pro a dalších. Lightroom je zatím z cloudu vyjmut. Jednotlivé cenové balíčky naleznete na webu Adobe.

více na www.casopis-foto.cz.

 

Sdílejte na Facebooku